eLogo Müşterileri e-Defterlerini Gelir İdaresi Başkanlığı’nda Kolayca Saklıyor

eLogo Müşterileri e-Defterlerini Gelir İdaresi Başkanlığı’nda Kolayca Saklıyor

Gelir İdaresi Başkanlığı (GIB) tarafından yayımlanan 9 Ekim 2020 tarihli “e-Defter Saklama Kullanıcı Kılavuzu” kapsamında e-Defter mükelleflerine, e-Defter dosyalarının ikincil kopyalarının GIB bilgi işlem sistemlerinde saklanması zorunluluğu getirilmiştir. Bu kapsamda 2020 yılına ait Ocak, Şubat ve Mart dönemi e-Defterlerinizin ikinci kopyalarını 15 Ocak 2021’e kadar Gelir İdaresi Başkanlığı ile paylaşmanız gerekmektedir.

eLogo olarak müşterilerimizin operasyonel işlerini kolaylaştırmak amacıyla e-Defter dosyalarının otomatik olarak Gelir İdaresi Başkanlığı sistemlerine aktarılabilmesine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. 5 Ocak 2021 tarihi itibari ile Ocak’20 ve sonrası dönemlere ait e-Defterleriniz otomatik olarak Gelir İdaresi Başkanlığına gönderilebilecektir.

e-Defter saklama hizmetine sahip olan müşterileriniz için 25 Aralık 2020 itibariyle eLogo Özel Entegratörlük Portalına (efatura.elogo.com.tr) eklenecek olan “e-Defter dosyalarım saklanmak üzere Gelir İdaresi Başkanlığı ile paylaşılsın” parametresini güncelleyerek GİB sistemine otomatik gönderimi aktif edebilirsiniz.

Parametre onaylandıktan sonra sistemimize yüklü/yüklenecek olan Ocak, Şubat ve Mart 2020 dönemlerine ait e-Defter dosyaları 5 Ocak 2021 tarihi itibariyle otomatik olarak Gelir İdaresi Başkanlığı ile paylaşılacaktır. Belirtilen tarih sonrasında Özel Entegratörlük Portalı e-Defter Saklama sayfası üzerinden e-Defter’lerin GIB ile paylaşılma durumları kontrol edilebilirsiniz.